Ta, która miażdży głowę węża!

12 grudnia obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Jest to wspomnienie upamiętniające najstarsze oficjalnie uznane przez Kościół katolicki objawienie Najświętszej Maryi Panny. Miało miejsce w 1531 roku w dzisiejszym mieście Meksyk, na wzgórzu Tepeyac. Maryja ukazała się tam Indianinowi – św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi.

foto

Przedstawiła się jako Maryja, zawsze Dziewica, Matka Prawdziwego Boga, który daje i zachowuje życie. Poprosiła o wybudowanie świątyni poświęconej Jej imieniu, obiecując tym samym otarcie łez i pocieszenie dla płaczącego ludu. Była to zapowiedź wielkiej chrystianizacji Indian, która odbyła się w pokoju i bardzo krótkim czasie. W ten sposób Najświętsza Maryja Panna uwolniła lud od wierzeń w bóstwo, które przypominało opierzonego węża. Wtedy też w języku nahuatl istniało słowo coatlaxopueh, które tłumaczy się jako „Ta, która miażdży głowę węża”, zdeformowane prawdopodobnie przez Hiszpanów do postaci Guadalupe.

Zachęcamy do pogłębienia wiedzy o tym wydarzeniu i do gorącej modlitwy do Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>