A co, „parasolom” też się należy!

Stolica Piotrowa ma wielkie tradycje. Począwszy od tych związanych z wyborem Papieża, na doborze koloru ich butów kończąc. Jednak, gdy w 1978 roku, konklawe wybrało na następcę Świętego Piotra arcybiskupa Karola Wojtyłę, stało się jasne, że nadszedł czas zmian. Wraz z wyborem Papieża-Polaka niektóre tradycje Watykanu uległy zmianie.

Święty Jan Paweł II bardzo kochał polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Był do nich przywiązany i nie potrafił sobie wyobrazić bez nich Świąt. W 1982 roku postanowił więc wprowadzić na Piotrowe ziemie pewne zmiany związane z watykańskimi zwyczajami bożonarodzeniowymi. Dla Papieża-Polaka Święta nieodłącznie kojarzyły się z ustrojoną choinką. Dlatego jego pragnieniem było, aby w Watykanie stanęło udekorowane świąteczne drzewko. Oczywiście – jest to symbol „świeckiego” pochodzenia, dlatego mawiano, że nie wypada, aby w Stolicy Piotrowej stał zeświecczony symbol świąt, jakim jest choinka. Jednak Papież postawił na swoim. Ogromne iglaste drzewo, przyozdobione bombkami i świecidełkami pojawiło na placu św. Piotra. Paradoksalnie – dziś nikt nie wyobraża sobie, by mogło go tam zabraknąć! Co roku europejskie państwa prześcigają się w wysokości i pięknie podarowanych Ojcu Świętemu drzew. W nieoficjalnym rankingu prowadzi Polska. Władze z Zakopanego podarowały choinkę mierzącą aż 30 metrów wysokości!

By jeszcze lepiej poczuć atmosferę Bożego Narodzenia, św. Jan Paweł II wprowadził na watykański stół wigilijny tradycyjne polskie potrawy. Wśród 12 dań nie mogło zabraknąć karpia w galarecie, ziemniaków (zamiast makaronu używanego we Włoszech), kapusty oraz ciasta. Tak „przystrojone” Święta wprawiały św. Jana Pawła II w tak dobry humor i nastrój, że nic nie było w stanie go zmącić. Trzeba to wyraźnie powiedzieć – „polskie Boże Narodzenie” zagościło tam, gdzie mieszkał nasz Rodak, co zapewne każdego z nas by ucieszyło i dodało sił.

Jednego roku Ojciec Święty był tak uradowany, że pozwolił sobie na niecodzienny żart podczas jednego ze spotkań z pielgrzymami. Mianowicie w dzień Bożego Narodzenia, pogoda nie sprzyjała – cały dzień była rzęsista ulewa, co nie przestraszyło tłumu ludzi, który zgromadził się na placu św. Piotra. Na koniec spotkania św. Jan Paweł II pozdrowił wszystkich słowami „Pozdrawiam wszystkie obecne tu osoby – i wszystkie parasole!”.

Chcesz poznać więcej takich ciekawostek o Wigilii, Bożym Narodzeniu, polskich tradycjach?

Kliknij → https://www.sfinks.info/sklep/produkt/197981-wszystko_o_bozym_narodzeniu_s_krolowie/

M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>